Õppimine

Miks on ÜRO oluline? Mille poolest on ta oluline? Kelle jaoks on ta oluline? Mis on ÜRO julgeoleku nõukogu eesmärk? Mida teeb ÜRO peaassamblee? Kuidas osaleb Eesti ÜRO otsustamise juures?

ÜRO ja tema struktuuri, funktsioonide ja tegevuste kohta teadmiste suurendamine on meie üks peamistest prioriteetidest. ÜRO on peamine organisatsioon, mille kaudu rahvusvaheline üldsus saab tegeleda teemadega nagu konfliktid, vaesus, migratsioon ja kliimamuutus. See on ainuke institutsioon, kus kõik riigid saavad kokku. Kuigi ÜRO on mõjutanud maailmapoliitikat juba 1945. aastast, siis ei ole paljude jaoks tavaliselt arusaadav, mis see institusioon täpsemalt on, kuidas ta töötab ja kuidas ta mõjutab meie igapäevaelu. Seetõttu on vajalik õppida rohkem ÜRO tausta ja selle jätkuva rolli kohta tänapäeva maailmas.

Oma õppetegevustes me eristame erinevaid kuulajaskondi. Üks osa meie tegevustest keskendub ÜRO alusteadmistele. Nagu näiteks, millised on ÜRO peamised organid? Mis on resolutsioon ja kuidas neid koostatakse? Kes on ÜRO peasekretär ja mida ta teeb? Kes esindab Eestit?

Teine osa meie õppetegevustes läheb eelteadmistest edasi ja keskendub kindlatele ÜRO tegevuste ja organisatsioonis hetkel olevatele väljakutsetele. Näiteks, mis on Eesti ÜROs esindamise ajalugu? Millised piirangud ja võimalused on Eesti kui väikese riigi jaoks olemas ÜROs? Kuidas otsustati ÜRO Julgeolekunõukogu – ja mis on hetkel arutelul olevad ettepanekud Julgeolekunõukogus? Mis on ÜRO rahuvalveoperatsioonide tugevused ja nõrkused ning milliseid õppetundi pakuvad ajaloolised tagasilöögid?

Õppetegevuste eesmärk on panustada faktipõhisesse hästi informeeritud avalikku arutellu ÜRO teemadel. Sellel eesmärgil teeme kättesaadavaks materiali ÜRO ja selle teemade kohta. Tihtipeale on taoline materjal kättesaadav teistes keeltes. Meie eesmärk on teha see kättesaadavaks Eesti keeles. Õppimise edendamine ei piirdu vaid materjali kättesaadavaks tegemisega. Teemadest paremaks arusaamiseks on meie jaoks oluline luua informatsioonile konteksti ja pakkuda selgitusi. 

Tegevused, mida selle programmi raames korraldame on informatsiooni sessioonid koolides ning õppematerjalide loomine ja jagamine õpilastele ja õpetajatele. Selle osana toetame ka ÜRO-ga seonduva informatsiooni loomist eesti keeles ning aitame kaasa relevantsete teemade eestikeelsete Wikipedia lehtede loomisele. Mudel ÜRO on hea viis ÜROst aru saamiseks, kuid meie ei tegele nende ürituste organiseerimisega, sest selle jaoks on Eesti juba loodud organisatsiooni. Näiteks on Tartu MUN korraldatud EstMUN poolt.